14 Nov 2017

Predavači i studenti Akademije umetnosti na najpoznatijem festivalu dokumentarnih filmova IDFA

Slider_IDFA_2017

Docentkinja Akademije umetnosti, dr Jovana Nikolić, predsednica IO DokSrbija, zajedno sa direktorom Filmskog centra Srbije, Bobanom Jevtićem, predstavlja delegaciju srpskih dokumentarista na IDFA. Naime, Filmski centar Srbije i Međunarodni festival dokumentarnih filmova Amstedam – IDFA, u saradnji sa udruženjem DokSrbija, organizuju specijalni edukativni program u okviru IDFAkademije (IDFAcademy). Na festivalu u Amsterdamu učestvuje i profesor filmske i TV režije Dejan Petrović sa dokumentarnim filmom Isti.

IDFA festival se ove godine održava od 15. do 26. novembra, a u programu IDFAcademy programa učestvovaće osamdeset autora i producenata iz celog sveta, među kojima i osam domaćih talenata: Aleksandra Mitrić Štifanić, Marija Stojnić, Miloš Ivanović, Miloš Ljubomirović, Nemanja Vojinović, Stefan Malešević, Nenad Milošević i Marta Popivoda, odnosno čak pola od ukupnog broja domaćih predstavnika su sadašnji i svršeni studenati Akademije umetnosti u Beogradu.

Učesnicima iz Srbije će ovo iskustvo doprineti u daljem profesionalnom razvoju, u smislu harmonizacije profesionalnih standarda sa dobrom međunarodnom praksom umrežavanja, internacionalizacije i sklapanja partnerstva ili koprodukcija. IDFA će tokom festivala ponuditi intezivni četvorodnevni trening na kome če filmski stvaraoci biti u prilici da sretnu mnogobrojne profesionalce iz domena dokumentarsitike sa kojima će razmeniti znanje. Učesnici će se upoznati sa novim stremljenjima u dokumentarnom filmu i tako ojačati za sadašnje i buduće projekte.