03 Jun 2018

Srebrni vitez za profesora Dejana Petrovića

Isti - screenshot 05

Na nedavno završenom 27. Međunarodnom filmskom festivalu “Zlatni vitez”,  Dejan Petrović, profesor Akademije umetnosti u Beogradu osvojio je nagradu “Srebrni vitez” za film “Isti” u kategoriji kratkometražnog dokumentarnog filma, dok je diploma u  kategoriji  studentskog i debitantskog filma dodeljena Mlađenu Miniću, apsolventu Televizijske režije na Akademiji umetnosti za film “Februar”. Festival je održan od 22. do 31.maja u Sevastopolju u Rusiji.

Podsetimo, film “Isti” je u aprilu mesecu osvojio Gran pri za najbolji kratkometražni dokumentarni film na 20. Međunarodnom festivalu filma Ismailia u Egiptu, a pre toga Gran pri na 65. Martovskom festivalu.

Svetsku premijeru film je imao na renomiranom IDFA u Amsterdamu.

“Isti” je film metafore koji se, prikazivanjem svakodnevice osuđenika i stražara u nekoliko najvećih zatvora u Srbiji, bavi temom gubljenja identiteta pojedinca pod uticajem sistema. Uspostavljajući paralelu između zatvorskog i šireg društvenog sistema, ovaj dokumentarac istražuje relativnost ljudske slobode.